HitmanPro x64

64 bitowa wersja narzedzia do usuwania złośliwego oprogramowania typu wirusy, trojany, rootkity, robaki, spyware, keyloggery, czy fałszywe oprogramowanie.

Działa na zasadzie skanowania w chmurze i opiera się podobno o silniki Bitdefendera i Kaspersky'ego.

Wersja testowa działa przez 30 dni i nadaje się do stosowania podczas odwirusowania komputera.

HitmanPro

Narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania typu wirusy, trojany, rootkity, robaki, spyware, keyloggery, czy fałszywe oprogramowanie.

Działa na zasadzie skanowania w chmurze i opiera się podobno o silniki Bitdefendera i Kaspersky'ego.

Wersja testowa działa przez 30 dni i nadaje się do stosowania podczas odwirusowania komputera.

ComboFix

Bardzo skuteczne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania. Zalecane jednak dla zaawansowanych użytkowników ze względu na mocne ingerowanie w system oraz mogące pojawić się komplikacje po jego użyciu.

Zaleca się wyłączenie działających programów (również antywirusowych) podczas jego pracy, gdyż mogą zachodzić trudne do przewidzenia interakcje.

 

AdwCleaner

Bezpłatny program do usuwania niechcianych aplikacji, które najczęściej pojawiają się w systemie przy okazji instalacji przez użytkowników innych, najczęściej pożądanych  programów.

Objawami wskazującymi na zastosowanie AdwCleaner'a są na przykład pojawiające się okienka z reklamami, niemożność zmiany strony startowej w przeglądarkach internetowych, zmiana domyślnych wyszukiwarek, nie dające się usunąć paski narzędziowe i dodatki w przeglądarkach.

 

Epidemia ransomware

Przed weekendem zaczęły się pojawiać doniesienia o szybko rozprzestrzeniającej się infekcji ransomware (szyfrującego dane na dyskach i żądającego okupu).

Chociaż wydaje się, że rozprzestrzenianie się robaka, za pomocą którego dochodziło do kolejnych zarażeń, zostało powstrzymane, to jednak warto zaktualizować Windowsa. Microsoft wydał łatkę naprawiającą podatność, również na niewspierane już systemy XP i Vista oraz 2003.

Tutaj link do biuletynu bezpieczeństwa

Zagrożenie dla Windows

Pojawiły się informacje o szybko rozprzestrzeniającej się infekcji komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows, która wykorzystuje usługi współdzielenia plików. Wykorzystany backdor nazywa się DOUBLEPULSAR wchodzący w skład toolkitu  FUZZBUNCH i instalowany jest przez exploita ETERNALBLUE. Chociaż wydana została łatka na Windowsy Vista i późniejsze, to robi zawrotną karierę.

Sprawdźcie, czy macie zainstalowaną łatkę z biuletynu MS17-010, czyli: